İSABELLA ÜZÜMÜ

KOKULU SİYAH ÜZÜM, İSABELLA ÜZÜMÜ (VİTİS LABRUSCA L.)

Doğu Karadeniz Bölgemiz (Kuzey Doğu Anadolu) bitki çeşitliliği (flora) ve hayvan çeşitliği (fauna) açısından oldukça zengindir.Bölgemizin  subtropikal kuşak etkisinde olması, yüksek dağların, sık bitki örtüsünün etkisiyle gerek coğrafi yönden gerek biyolojik, gerekse fiziksel izole bölge oluşturması sonucunda zengin tür çeşitliğinin gelişmesine önemli derecede etken olmuştur. Özellikle bölgemize özgü endemik türlerin oluşması işte bu coğrafi konum ve devamında oluşan biyolojik izalosyonun sonucudur.

Doğu Karadeniz Bölgesi üzüm çeşitliği yönünden bir gen havuzu niteliğinde olup, sofralık ve şaraplık üzümleri ile dünyaca meşhur varyeteleri (alt tür) leri bulundurmaktadır. Ne yazik ki, bugün ulusal değerlerimiz olan bu türlermizin soyu tükenmekle karşı karşiyadır. Bölgemizdeki üzüm çeşitlerinin sistematiği (sınıflandırılması ve bilimsel isimlendirilmesi) henüz tam anlamıyla yapılmış değildir. Üzülerek söylememeliyiz ki, bölgemizde yapılan bilimsel araştırmalar çok sınırlı olup hala geleneksel olarak tarımı yapılan sofralık ve şaraplık üzümlerimizin birçok varyetesinden (alt tür) bilim dünyası habersizdır.

 

Fiziksel Özellikleri:

Kokulu siyah üzüm yaprak döken, sarılıcı gövdeye sahip ,15 metre ye kadar yükselebilen ve ve oldukça hızlı büyüme ve gelişme gösteren üzüm türleri içinde mantar hastalıklarına en dirençli bir bitkidir. Bölgemizde ortalama 1600 metre rakıma kadar yayılış göstermektedir. Ancak soğuğa karşı oldukça duyarlı olduğundan 700 metre rakıma kadar iyi adaptasyon (uyum) gösterir. Mayıs-Temmuz aylarında çiçek açan bitkimizin meyveleri Eylül-Ekim sonlarında meyvaları olgunlaşır. Çiçekleri hermafrodit (erdişi) olup tozlaşma böcekler ve arılar tarafından yapılır. Genellikle toprak seçmemekle birlikte kalkerli drenaji iyi toprakları tercih eder. Kendine has kokusu ve tadı bulunan meyveleri oldukça yüksek oranda şeker ihtiva eder. Olgun meyveleri ortalama %6 ile %16 arasında glikoz içerir. Bu nedenle şeker hastalarının aşırı tüketmesi tavsiye edilmez. Sarılıcı gövdeleriyle yakınlarında bulunan çalı ya da ağaçlara tutunarak yaşamaya çalışır. Bölgemizde en çok kızılağaç üstünde görülmektedir.

Yenilebir Ve Kullanılabilir Kısımları ;

Kuru ve yaş olarak tüketilebir. Özellikle hasat mevsimi sonunda kurutulup kış aylarında vücudun ihtiyaç duyduğu yüksek enerjiyi karşılamak için tüketilir. Ayrıca, pekmez, marmelat ve reçel yapılmak  suretiyle uzun vadeli değerlendirilmesi de mümkündür. Taze yaprakları sarma yapmak için geleneksel Türk mutfağında önemli yer tutar.

Tarımı, Üretilmesi Ve Çoğaltılması;

Kokulu siyah üzüm, nem yönünden zengin, derin ve iyi havalanmış toprakları tercih eder. En iyi büyüme ve gelişme (vegetatif ve generatif büyüme ) kalkerli topraklarda sağlanır. Meyvelerin olgunlaşması için yarı ya da tam güneş ışığına ihtiyaç duyar. Yani bitkimiz hem iyi güneş alan hem de yarı gölgelik alanlarda büyüme ve gelişim gösterebillir, iyi verim verebilir.

Bitkinin genç filizleri ilkbaharın geç döneminde oluşan aşırı soğuk ve don olaylarında olumsuz etkilenir. Bakım ve budaması bitkinin uyku halinin sürdüğü kış aylarında yapılmalıdır. Aksi takdirde baharda yapılan budamalarda damlama adı verilen aşırı su kaybı ve mantar enfeksiyonlarına karşı aşırı duyarlılık söz konusu olduğundan, bitkinin kuruması ve dolayısıyla ölmesi kaçınılmaz olur.

Üretme ve çoğaltma genellikle çelikleme (vegatatif) yöntemiyle yapılmaktadır. Bu da bitkinin yan dallarından büyüme noktası bulunun genç kısımlarından alınan çeliklerin toprağa sabitlenmesiyle olur.Çelikleme birebir kopyasını oluşturmak olduğundan iyi verim veren  ekonomik öneme sahip varyetelerin(alt tür) lerin çoğaltılmasında  önemli yer tutar. Bir başka üretme yöntemi tohumla(generatif) çoğaltmadır. Tohumla çoğaltmada dikkat edilmesi gereken husus tohumların belli bir süre( 6 hafta olması tavsiye edilir) soğukta tutulmak suretiyle çimlenme kabiliyetlerinin artırılması ve ardından kışı toprakta geçirecek şekilde ekilmesidir. Takip eden baharda çimlenen filizler seyrekleştirilerek ayrı kap yada poşetlere alınır ve bir yıl boyunuca burda büyümesi sağlanır. Bir yılın sonunda , yerli ırklardan alınan aşı kalemleri ile aşılanmasıyla  çoğaltma işlemi yapılır.

Çeşitliliğin  oluşması açısıdan tohumla çoğaltma çeliklemeye tercih edilir, fakat zor, zahmetli ve zaman alan bir süreç  olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

5/5
Kargolama gayet iyidi.Çok fazlaca öneren oldugu için denemek istedim,ürün orijinal, lezzeti kıvamı güzel umarım faydasını görürüz:)
Ayşe Güneş

Naturel Ürünler

%100 Naturel ürünlerimizle sağlığınızı düşünüyoruz

Kokulu Siyah Üzüm, İsabella Üzümü (Vitis Labrusca L.)

Shopping Cart